Альберт Девіс Ласкер: «Я не прагнув досягнути величезного багатства. Я хотів показати, що зміг зробити своєю головою»


45 млн доларів на рекламі. Частина І.

pr

Той, хто мився PALMOLIVE, жував WRIGLEY, палив LUCKY STRAIKE чи хоча б щось чув про ці бренди, має право знати про того, хто робив їм рекламу.

Альберт Ласкер (Albert Lasker). Кажуть до нього на рекламі ніхто ще не заробляв стільки. Рекламіст, копірайтер ХХ століття, здобув свій статок 45 млн доларів на рекламі. Для першої половини минулого століття в США це була казкова сума: «Я не хотів досягнути величезного багатства. Я хотів показати, що зміг зробити своєю головою», — сказав якось сам гуру копірайтингу і реклами.

 

Чи потрібно писати, що рекламний текст в ХІХ і навіть на початку ХХ століття виглядав як формальна довідка, де вказувалося найменування і вартість товару. Як ви розумієте, заробітки в рекламному бізнесі на той час були не важні. То ж чому успішний техаський банкір Морріс Ласкер (батько Девіса) віддав свого сина в рекламний бізнес?

 

Щоб відвадити малого від журналістики. На той час акули пера приймали на душу конячі дози алкоголю. А батько Ласкера не хотів щоб його син (який на той час починав працювати в одному місцевому виданні) закінчив свої дні в канаві.

 

Неймовірно, та рекламній агенції Lord&Thomas, куди його влаштував батько, Альберт Девіс Ласкер таки віддав 44 роки свого життя. Він почав офісним клерком в компанії, а згодом з подивом зрозумів, що робота його захоплює. Через рік молодий чоловік поназаключав море контрактів, чим заслужив повагу в очах керівництва і колег. Ще через рік почав писати рекламні оголошення для товарів, які самі по собі погано продавалися. Коли слухові апарати, за розкрутку яких взявся банкірський синок, пішли з полиць, в Lord&Thomas остаточно зрозуміли, з ким мають справу. А коли в 1903 році один з власників компанії залишив бізнес, свою частку він продав не кому іншому, як Девісу Ласкеру.

 

lasker

 

Копірайтером (тоді так називали авторів рекламних гасел) Ласкер працював інтуїтивно. Згодом Lord&Thomas звів його з відомими Джоном Кеннеді і Клодом Хопкінсом. Але це вже зовсім інша, історія.

 

Суть «унікальної формули» копірайтингу Ласкера полягала в тому щоб провокувати на дію. З легкої руки Девіса рекламні агенції почали розмножуватися. Часто їх засновниками були його ж колишні підлеглі. Вони ходили по американському світу із знанням якоїсь магічної формули. І усі рекламні агенції хотіли отримати собі їх в штат.

 

Ласкер винайшов «жінку, що палить».

На хвилиночку, палити прилюдно на той час (середина ХХ століття) для жінки, навіть американської, було не то що непристойним, абсолютно НЕ припустимим. Ласкер особисто зіткнувся з цим, коли його дружина зашарілася, як офіціант зробив їй зауваження за паління. Вона виявилася єдиною леді з сигаретою. Бідолаха Флора пирхала димом бо «добрий доктор» порадив їй, що саме так можна позбутися зайвої ваги.

 

Ласкер замислився: «З одного боку, у нас є популярна методика лікувати товстунів, з іншого заперечується образ жінки, що палить. Як бути? Зробити образ курця позитивно — привабливим».

 

Взявши важелі популяризації стрункості, рекламіст розбавив їх з «цілющими» властивостями тютюнових виробів (ніби вони сприяють травленню) і запустив компанію сигарет. Запрошував в рекламу відомих актрис, співачок і спортсменок.

 

66_3

І все б нічого, але виробники льодяників (кондитерські фабрики відстоювали стратегію, що куріння завдає непоправної шкоди дихальним шляхам і нервовій системі) і єдине, що може привести їх у норму, це льодяники). Двобій сигарет з льодяниками закінчився тим, що американки повикидали бонбоньєрки і приластилися до сигарет, забезпечивши тим самим повну перемогу LUCKY STRAIKE і, звичайно, Ласкеру.

 

Ласкер пішов далі і додумався оголосити, що паління сприяє поліпшенню голосових даних (звідки і назва цієї рекламної компанії — «Ангельський голос»). До речі, згодом причиною смерті дружини Девіса Ласкера стане саме паління, що змусить його переосмислити свої позиції.
На завершення додам, що американець Альберт Девіс Ласкер не жив лише за рахунок розкрутки сигарет і миючих засобів. Він став одним із першовідкривачів політичної реклами в США. Запропоновані ним методи і загальні підходи до політичної реклами виявилися універсальними і фундаментальними для теорії та практики політичного рекламування. І про них піде мова далі.

 

 

З побажаннями успішних проектів!
Ваш PRime-writer