Как противостоять информационной войне? Часть 2.


info_war
Оборона нашого інформаційного простору


Період кінця 2013-початку 2014 року можна назвати не тільки одним з найбільш складних і напружених в історії України, але повним брехливої​​, фальшивої і нахабно перекрученої інформації. Її несуть в маси з кишенькових каналів, вона сидить на лицемірних веб-ресурсах і проштовхується коментами дешевих «тролів». Що з цим усім робити?

Спочатку треба показати, що брехня — це брехня.

Існує таке поняття як Право на спростування. До речі, воно закріплене в статті 151 Цивільного Кодексу Російської Федерації і в статті 43 Закону «Про засоби масової інформації».

Там йдеться про те, що людина має право вимагати від редакції засобу масової інформації спростування поширених нею, не відповідаючих дійсності і таких, що ганьблять честь, гідність і її ділову репутацію відомостей.

Звичайно, що стосується звернення до Першого каналу чи, наприклад, телеведучого і ген. директора російського міжнародного інформаційного агентства «Росія сьогодні», (ви зрозуміли про кого я)), то з неадекватними немає сенсу навіть намагатися йти на переговори. Зате можна підняти статтю 44 того ж закону «Про засоби масової інформації». До речі в пункті № 2 говориться, що «спростування може відбутися» і в інших засобах масової інформації — в підготованому або найближчому планованому випуску.

Взагалі, що ще робити з дезінформацією?

Якщо ви побачите, прочитаєте, почуєте не відповідні дійсності дані, то:

  • Зафіксуйте джерело і час подачі дезінформації. Наприклад, існує такий сайт як www.stopfake.org
  • Можливо, ви знаєте і інші схожі ресурси.
  • Зайдіть в розділ сайту «Повідомити про фейк»
  • Дізнайтеся, коли буде готове спростування. Як тільки воно з’явиться, поширюйте його всіма можливими каналами, в коментарях, в соц. мережах, просіть зробити репост.

Ми не виносимо вирок. Це зроблять відповідні органи. Але ми нагадуємо про порушення закону і повідомляємо аудиторії про неправдиву інформацію. Робимо все, що в наших силах.

Після того як буде опубліковано спростування дуже рекомендую додати його в відгуки того ресурсу, звідки «ростуть ноги фейку» з коментарем: «такого-то числа була опублікована така-то інформація. Повідомляємо про те, що поширення завідомо неправдивих відомостей, називається НАКЛЕПОМ»

Є дані, що наші ресурси можуть блокуватися «там». У такому разі давайте не тільки посилання, але і частину тексту, що містить спростування.

В РФ до серпня 2012 року існувала цивільна відповідальність за наклеп. Починаючи з цього часу, діє кримінальна відповідальність.

Але, виявляється, в РФ наклеп скоро вже буде захищатися на державному рівні.

Депутат Державної думи Євген Федоров заявив, що готує проект закону про внесення змін до Адміністративного та Кримінального кодексів РФ про встановлення адміністративної і навіть кримінальної відповідальності для керівників засобів масової інформації, які — далі цитата: «допускають публікації з брехливою антиросійською інформацією, забезпечують інформаційну підтримку екстремістським і сепаратистським силам антиросійської спрямованості, в тому числі і при відображенні подій за кордонами Росії».

Але Федоров не вічний і нинішня кремлівська влада тим більше жити буде мало. Ви ж самі знаєте, як оперативно змінюється політика засобів масової інформації з приходом нової влади. Є досвід у «нашого» «Інтера» і «Першого національного».

Друзі, якщо реагувати на брехливу інформацію і робити це оперативно, то кожен з нас вносить лепту в оборону нашого інформаційного простору.

P.S. Якраз, як тільки було дописано останнє слово даної статті з’явилася інформація, що Секретар РНБО підписав доручення СБУ і ГПУ провести розслідування про відповідність діяльності російських телеканалів щодо українського законодавства.